• INFORMÁCIE k prijímaciemu konaniu

            1. Zápis prijatých uchádzačov na štúdium sa uskutoční v dňoch 17.-22.05.2024 od 08,00 hod. do 15,00 hod. na sekretariáte riaditeľa Gymnázia, Školská 7, Spišská Nová Ves.
            2. Záujem o stredoškolské štúdium uchádzač alebo jeho zákonný zástupca písomne potvrdí zápisom na sekretariáte školy v uvedenom termíne. Elektronicky potvrdí zápis cez EduPage až po zverejnení výsledkovej listiny dňa 17.05.2024 (príloha: Záväzné potvrdenie o nastúpení žiaka).
            3. Ak bol uchádzač prijatý na vzdelávanie v strednej škole, uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie (príloha:  Písomné potvrdenie prijatia na vzdelávanie)  najneskôr do troch pracovných dní od zverejnenia výsledkov prijímacieho konania, t. j. 17.05.2024 (najneskôr do 22.05.2024) a to prostredníctvom EduPage, mailom alebo listinne (osobným doručením na sekretariát školy).
            4. Po doručení písomného potvrdenia riaditeľ strednej školy vyhotoví rozhodnutie o prijatí a odošle ho uchádzačovi do piatich pracovných dní od doručenia písomného potvrdenia prostredníctvom EduPage.
            5. Zároveň je potrebné priniesť k zápisu prezenčný lístok (príloha: Prezenčný lístok).

             

            V prípade nejasností nás, prosím, kontaktuje na tel. čísle: 053/4422259, mobil: 0910631985.

            Mgr. Jozef Kačenga, riaditeľ školy

        • Modelové zasadnutie OSN v Žiline
          • Modelové zasadnutie OSN v Žiline

          • V dňoch 11. až 13. apríla 2024 sa na Mestskom úrade v Žiline uskutočnilo každoročne očakávané podujatie ZAMUN – Modelové zasadnutie Organizácie Spojených národov.

            Žilina Model United Nations je stredoškolská akademická simulácia OSN (väčšina delegátov je vo veku 15 až 20 rokov). Cieľom konferencie je vzdelávať účastníkov o aktuálnom dianí, témach medzinárodných vzťahov, diplomacie a agendy OSN a rozvíjať základné zručnosti ako argumentácia, správa informácií, verejné vystupovanie, vyjednávanie a cudzí jazyk.

            Účastníci môžu rozvíjať kritické myslenie či schopnosť viesť debatu po osobnostnej aj jazykovej stránke.

            Päť výborov, z ktorých tri sú vedené v angličtine, jeden v španielčine a jeden vo francúzštine, simulovalo počas týchto dní riešenie svetových problémov.

            Študenti – delegáti zastupovali názory vybranej krajiny v debatách o svetovom mieri, ekonomických krízach či ľudských právach. Rokovacie výbory boli rozdelené podľa týchto oblastí:

            •             Digitálne práva a sloboda internetu

            •             Mjanmarská občianska vojna

            •             Juhočínsky námorný spor

            •             Deportácia nelegálnych afganských utečencov z Pakistanu

            •             Návrhy na mierové riešenie konfliktu medzi Izraelom a Palestínou

            •             Riešenie občianskej a humanitárnej krízy v Sudáne.

             

            Účastníkom v počte 130 sa aj počas tohtoročného zasadnutia podarilo úspešne formulovať rezolúcie a všeobecne prospešné závery.

            Debát v rámci ZAMUN-u sa  zúčastnili žiaci zo Slovenska, Poľska, Nemecka, Luxemburska, Belgicka, Fínska a Španielska.

            Naše gymnázium reprezentovali študenti 2.A: Timea Šubová, Laura Sangalli,
            Natália Repčiaková, Zuzana Anna Karasová a Martin Sakmáry.

             

            Ďakujeme firme EMBRACO SLOVAKIA s.r.o. za finančnú podporu. Naši študenti sa vďaka sponzorskému daru  mohli zúčastniť ZAMUN-u 2024.

            Renáta Kudríková

        • Lenkin úspech na Biologickej olympiáde
          • Lenkin úspech na Biologickej olympiáde

          • Celoslovenské kolo Biologickej olympiády v teoreticko-praktickej časti sa konalo 12. apríla 2024  v Bratislave.

            V kategórii B súťažila aj naša zástupkyňa – Lenka Nováková z II.A. Po náročnom dni teoretického testovania a praktických úloh z mikrobiológie a z bioinformatiky, realizovaných v laboratóriách Prírodovedeckej fakulty UK, sa stala úspešnou riešiteľkou celoslovenského kola.

            V silnej konkurencii obsadila krásne 6. miesto! Srdečne blahoželáme a ďakujeme za prejavený záujem o vedu!


            Táňa Molitorisová

        • Olympiáda kritického myslenia
          • Olympiáda kritického myslenia

          • Na internete sme konfrontovaní s obrovským množstvom informácií, nie každej sa však dá dôverovať. Často dokonca narážame na tvrdenia, ktoré si vzájomne protirečia. Nech už sa ide o dôsledok úmyselne vypustených hoaxov či nedorozumenie, vedieť vyhľadávať a overovať informácie patrí k najdôležitejším zručnostiam 21. storočia.

            Olympiáda kritického myslenia je súťaž pre študentky a študentov stredných škôl.

            Organizuje ju Slovenská debatná asociácia.

            Jej cieľom je posilniť odolnosť voči dezinformáciám a manipulačným taktikám, rozvinúť argumentačné zručnosti mladých ľudí, zvyšovať kvalitu verejnej diskusie, naučiť mladých ľudí overovať správy a určovať dôveryhodné zdroje informácií, vytvoriť zdravé návyky pri trávení času na sociálnych sieťach, zlepšiť schopnosť korektne interpretovať dáta, štatistiky a grafy.

            Súťaž sa skladá z nasledovných celkov – kritické myslenie – schopnosť vyhľadávať informácie – odolnosť voči manipulácii – orientácia v prostredí médií – čitateľská gramotnosť a práca s dátami.

            V krajskom kole Olympiády kritického myslenia sa Simon Stanko z 3.A umiestnil na 2. mieste z 230 súťažiacich študentov Košického kraja a postúpil do celoštátneho kola.

            Zaujímavé je aj jeho umiestnenie v rámci všetkých krajov, kde sa v bodovom hodnotení  umiestnil na 3.mieste z 3559 študentov celého Slovenska!

            Simonovi srdečne blahoželáme a držíme prsty 6.-7. júna 2024 v Bratislave.J

            Renáta Kudríková

             

        • Krajské kolo stredoškolskej odbornej činností
          • Krajské kolo stredoškolskej odbornej činností

          • Adriana Takáčová zo IV.A napriek svojim štvrtáckym povinnostiam  úspešne reprezentovala našu školu v  krajskom kole Stredoškolskej odbornej činnosti v odbore biológia.

            Tejto súťaži sa naše gymnázium už niekoľko rokov nevenovalo, a preto veríme, že práve Adriana a jej pekné 4. miesto prelomí pomyselnú bariéru a v jej šľapajach budú úspešne kráčať aj študenti mladších ročníkov.

            Jana Dolinská

        • Sme výborní aj v ďalších olympiádach
          • Sme výborní aj v ďalších olympiádach

          • Na pôde Ústavu geografie Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach sa 19.3.2024 konalo krajské kolo Geografickej olympiády,

            Z našej školy dostali pozvánku piati študenti súťažiaci v kategórii Z:

            Natália Repčiaková, Lenka Nováková, Ivana Baková, Simon Figlár a Adam Holotňák.

            V súťaži sa spolu predstavilo 102 študentov.

            Úspešní riešitelia: Lenka Nováková z II.A obsadila výborné siedme miesto, Ivana Baková zo IV.A obsadila 29. miesto a Simon Figlár zo IV.C sa umiestnil na 60. mieste.

            Srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu a šírenie dobrého mena nášho gymnázia.

            Monika Šitárová

             

            Botanická záhrada v Košiciach privítala 21.3. 2024 aj našich študentov druhého ročníka – Lenku  Novákovú z II.A a Dalibora Chomu z II.B. Zúčastnili sa 58. ročníka krajského kola Biologickej olympiády a súťažili v jej teoreticko-praktickej časti. Obaja sa stali úspešnými riešiteľmi.
            Srdečne blahoželáme a tešíme sa o to viac, pretože Lenka z výborného druhého miesta postupuje do celoslovenského kola, ktoré sa bude konať v našom hlavnom meste!

            Tatiana Molitorisová

        • Na najlepších školách sa debatuje!
          • Na najlepších školách sa debatuje!

          • Aj naše gymnázium sa zaradilo medzi prestížne školy na Slovensku, v ktorých pracuje Debatný klub.
            Trio dievčat z 2.A sa zúčastnilo tretej východoslovenskej Debatnej ligy v Poprade.
            12 tímov zo 6 stredných škôl debatovalo na tému: Rozhodovanie EÚ by nemalo podliehať zásade jednomyseľnosti.

            Sily a úroveň si zmerali aj pri improvizovanej téme, na prípravu ktorej mali  60 minút: Na vysokých školách by mali byť zavedené kvóty zaručujúce názorovú a ideologickú vyváženosť vedeckých a pedagogických zamestnancov.

            Laura Sangalli, Ema Šebestová a Zuzana Anna Karasová ako nováčikovia preukázali v  Debatnej lige svoju šikovnosť a vyhrali turnaj na tému: Odsúdení rodičia by mali mať možnosť vychovávať svoje deti vo väzení.

            Milé dievčatá, srdečne blahoželáme a  držíme prsty v ďalších debatných turnajoch.


            Milí študenti, radi privítame v Debatnom klube a tých, ktorí majú záujem naučiť sa verejne vystupovať, rozvíjať svoje komunikačné a argumentačné zručnosti, kritické myslenie, toleranciu a schopnosť spolupráce.

            Renáta Kudríková

        • Naši študenti úspešní na ďalších olympiádach
          • Naši študenti úspešní na ďalších olympiádach

          • Celoslovenského kola Chemickej olympiády sa v dňoch 7. až 9. marca 2024 zúčastnil Matej Grega zo IV.A. Súťaž organizovala Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave. V silnej konkurencii mladých chemikov z celého Slovenska je Matej  úspešný riešiteľ a celkove obsadil 20. miesto.

            V posledných dňoch mesiaca január 2024 sa na UPJŠ v Košiciach konalo krajské kolo súťaže Olympiáda v informatike. Súťaže v kategórii B sa zúčastnilo 10 súťažiacich z celého Košického kraja. Olympiádu vyhlásilo Ministerstvo školstva SR v spolupráci so Slovenskou informatickou spoločnosťou a Slovenskou komisiou olympiády v informatike.

            Našu školu reprezentoval Matej Boroš z II.B. Po celodennom riešení úloh a zdĺhavom spracovaní výsledkov dosiahol Matej Boroš veľmi pekný úspech v kategórii B v podobe 2. miesta v Košickom kraji a 5. miesto v rámci celého Slovenska.

            Obidvom našim študentom srdečne blahoželáme a prajeme ďalšie úspechy.

            Alena Spišiaková a Jozef Pavlo

        • Naši úspešní olympionici!
          • Naši úspešní olympionici!

          • Krajské kolo Olympiády v anglickom jazyku, ktoré sa konalo 14. februára 2024, bolo pre našu školu veľmi úspešné.

            Ryan Piepers (I.D) obsadil skvelé 2. miesto v kategórii 2A. Filip Kačenga (IV.C) získal  vynikajúce 5. miesto v kategórii 2C2 a ocenenie úspešný riešiteľ.

             

            Ryan a Filip, srdečne Vám blahoželáme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu našej školy v konkurencii žiakov z celého Košického kraja!

             

            Marianna Majerníková

        • Naši študenti uspeli na olympiáde zasvätenej kráľovnej vied
          • Naši študenti uspeli na olympiáde zasvätenej kráľovnej vied

          • 49 najlepších matematikov Košického kraja si zmeralo sily v najvyššej kategórii  Matematickej olympiády (A).

            Potešili nás naši študenti Branislav Ječim a Richard Kellner, obaja zo 4. B,  pričom Branislav obsadil vynikajúce 5. miesto.

            Veríme, že lásku k matematike zúročia v ďalšom štúdiu na vysokej škole.

                                                                                                           Lívia Brovková

        • Máme 3. miesto v celoslovenskom kole súťaže Olympiáda o verejnej správe
          • Máme 3. miesto v celoslovenskom kole súťaže Olympiáda o verejnej správe

          • Štvorčlenný tím našich maturantov v zložení Sabína Tkáčová, Yeva Ogannysian, Diana Klingová a Tomáš Ondov patrili k najlepším v 1. ročníku celoslovenskej vedomostnej súťaže Olympiáda o verejnej správe.

            Do finále na Fakulte sociálnych vied (FSV) Univerzity sv. Cyrila a Metoda (UCM) v Trnave postúpili z vyraďovacích kôl, do ktorých bolo zapojených 122 stredných škôl a viac ako 500 účastníkov.

            Finále sa konalo za účasti deviatich tímov. Každá časť Slovenska mala v súťaži troch zástupcov. V prvom kole odpovedali súťažiaci na 20 otázok formou testu, v druhom museli poznať odpovede na otázky o fungovaní samospráv na všetkých stupňoch. Išlo napríklad o vedomosť o tom, čo je pasívne volebné právo, kedy bol prijatý zákon o obecnom zriadení, aké podmienky má vyhlásenie obecného referenda, kto určuje a mení názov obce, kto môže vyhlásiť obec za mesto a ďalšie.

            Finálové kolo prvého ročníka olympiády otvorili významní partneri podujatia:  prof. Mgr. Katarína Slobodová Nováková, PhD. (rektorka UCM), doc. PaedDr. Jozef Božik, PhD. (predseda ZMOS), PhDr. Róbert Frimmel (zástupca Združenia SK8) a Mgr. Peter Markovič (riaditeľ úradu TTSK). Ich prítomnosť a podpora podčiarkli dôležitosť a prestíž tejto súťaže.

            Olympiádu o verejnej správe považuje za prínosnú aj Združenie samosprávnych krajov SK8. „Súčasní študenti sú generácia, od ktorej budeme v budúcnosti závisieť. Sme radi, že sa SK8 mohlo zapojiť a takto dostávať medzi mladých povedomie o verejnej správe na Slovensku," uviedol Róbert Frimmel z SK8. Konštatoval, že nájsť vhodného človeka na pozície vo verejnej správe, je v súčasnosti náročné.

            Súťaž má ambíciu študentom ukázať, aké možnosti praktického uplatnenia na úrovni samospráv miest a obcí alebo vyšších územných celkov v prípade intenzívneho záujmu majú.

             

            Renáta Kudríková

        • Význam a využitie geografie v praxi
          • Význam a využitie geografie v praxi

          • Koncom druhého februárového týždňa sa seminaristi študujúci geografiu zúčastnili zaujímavej prednášky s pánom prof. RNDr. Petrom Spišiakom, CSc.

            Prinášame postrehy niektorých našich študentov.

            Eva Gajdošová, 3.A

            „Geografia je široká a komplexná veda, avšak mnoho ľudí si myslí, že sa ňou dá uplatniť iba ako učiteľ. Pán profesor nás uistil, že s geografiou sa vieme uplatniť vo viacerých zamestnaniach či oblastiach života  – v politike, v školstve či v rôznych vedeckých a výskumných pracoviskách.

            Pán Spišiak dlhé roky pôsobil ako profesor na vysokej škole v Bratislave a v Košiciach. Teraz sa delí o svoje skúsenosti s nami, mladými ľuďmi po celom Slovensku. Porozprával nám o svojich známych a o tom, ako sa uplatnili po vyštudovaní geografie. Na záver sme si dokonca overili svoje vedomosti z geografie testom.

            Prednáška sa niesla v priateľskej atmosfére, odchádzali sme motivovaní a v pozitívnej nálade.“

            Natália Repčiaková, 2.A

            „Koncom týždňa k nám zavítal k pán Spišiak, bývalý profesor geografie a veľmi rozhľadený človek.

            Štyridsať rokov sa venoval učiteľstvu. Porozprával nám o svojich skúsenostiach a zážitkoch. Dozvedeli sme sa aj o úspešných a zaujímavých ľuďoch, ktorí sa vydali na cestu štúdia geografie podobne ako on. Vo svojej profesii videl, ako sa mnohí učitelia podieľali na projektoch skrášlenia či rozvoja krajiny.

            Ukázal nám, že keď sa človek rozhodne študovať iba dva predmety, stále má v sebe mnoho vášní a talentov. Neznamená to, že sa musí niečoho vzdať. Na konci prednášky sme sa všetci otestovali v krátkom kvíze, ktorý dal našim mozgovým závitom zabrať.

            Bolo to veľmi obohacujúce, pánu Spišiakovi ďakujeme za návštevu.“

            Ivana Baková, 4.A

            „Študenti geografického seminára sa zúčastnili besedy s pánom Spišiakom, bývalým profesorom geografie na Prírodovedeckej fakulte UK a na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ. Pán Spišiak nám priblížil budúcnosť geografov a ich uplatnenie na trhu práce. Takisto spomenul výhody štúdia geografie, ktoré vieme využiť aj v každodennom živote.

            Počet našich študentov, ktorí majú záujem o geografiu, je pomerne vysoký, preto aj taký typ prednášky nás môže naštartovať do štúdia tejto zaujímavej interdisciplinárnej vedy.“

            Monika Šitárová

        • Najcennejšia tekutina
          • Najcennejšia tekutina

          • Sú medzi nami a nie je ich málo. Darcovia najcennejšej tekutiny zachraňujúcej ľudské životy.

            Opäť na pôde nášho gymnázia darovali krv prvodarcovia aj viacnásobní darcovia. Tretiaci, štvrtáci, kolegovia.

            Veľké ĎAKUJEME darcom, vedeniu školy, pracovníkom Mobilnej odberovej jednotky HTO a Všeobecnej nemocnici s poliklinikou Levoča.

             

            Viac fotiek nájdete vo fotogalérii.

            Dagmar Repaská a Lenka Čajková

        • Naši skvelí angličtinári a nemčinári
          • Naši skvelí angličtinári a nemčinári

          • 17. januára 2024 sa v Spišskej Novej Vsi konalo okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku a pre naše gymnázium sa stalo synonymom úspechu.

            Ryan Piepers z 1.D obsadil 1. miesto v kategórii 2A, Tomáš Vitko z 3.A získal 2. miesto v kategórii 2B a Filip Kačenga zo 4.C vybojoval víťazstvo v kategórii 2C2.

            O niekoľko dní sa konalo okresné kolo Olympiády v nemeckom jazyku a ani v tejto súťaži sa naši študenti nestratili.

            Lucia Kozubová z 3.A získala 1. miesto v kategórii 2B a Zuzana Anna Karasová z 2.A obsadila výborné 3. miesto v kategórii 2A.

            Našim študentom za výborné umiestnenie zo srdca blahoželáme! Lucii, Ryanovi a Filipovi držíme prsty a želáme úspech v  krajskom kole súťaže.

            PK ANJ a Silvia Kozubová

        • Zaujíma nás svet
          • Zaujíma nás svet

          • V prvých januárových dňoch sa študenti geografických seminárov a triedy 1.C stretli s pánom Jánom Fifikom, absolventom nášho gymnázia, aby si vypočuli jeho zaujímavé cestovateľské aj životné zážitky.

            PaedDr Pán Fifik je učiteľ a lektor slovenského jazyka a literatúry v zahraničí. Pôsobil ako veľvyslanec SR vo Vietname. Pracuje aj ako šéfredaktor časopisu a je známy aj v literárnych kruhoch. Cestovateľ, dobrodruh a taktiež oceňovaný hypnotizér.

            Porozprával sa s nami o stredoškolských časoch, ktoré ovplyvnili jeho budúcu kariéru, o tom, ako sa môže niečo, na prvý pohľad možno zlé, prevrátiť na najväčšiu životnú príležitosť. Spomínal taktiež cesty do cudziny, ľudí, ktorých stretol a ľudskosť Slováka, ktorá je dôkazom, že každý z nás vie byť priateľ. Jeho slová boli inšpirujúce, motivovali nás, aby sme sa nebáli ísť za svojím cieľom a svoje nápady a nadanie neskrývali.

            Pán Fifik vyzval nás, mladých gymnazistov, aby sme žili naplno a prežili zaujímavý a aktívny život.  Veríme, že jeho výzvu naplníme do bodky.

            Pánovi Fifikovi ďakujeme za zaujímavú a podnetnú prednášku a za nevšedný poslucháčsky zážitok.
             

            Monika Šitárová a Ivana Baková, 4.A

        • Školské kolo OSJ
          • Školské kolo OSJ

          • V predvianočnom období a ruchu posledných vyučovacích dní v odchádzajúcom kalendárnom roku 21 študentov nášho gymnázia súťažilo o čo najlepšie umiestnenie a o postup do krajského kola v tradičnej slovenčinárskej súťaži Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry.

            Do súťaže sa zapojilo 21 študentov, do užšieho finále sa ich prebojovalo päť: Sofia Pavlová z I.C, Martin Stolárik z I.D, Elena Zábojníková zo IV.A, Daniela Koterbová zo IV.C a Lara Pekarčíková z III.D.

            Vo veľmi tesnom súboji sa víťazkou kategórie A stala Elena Zábojníková zo IV.A a víťazkou kategórie B Sofia Pavlová z I.C. Obidve študentky postupujú do krajského kola súťaže.

            Všetkým študentom ďakujeme za účasť a víťazkám srdečne blahoželáme a držíme prsty v ďalšom kole súťaže!

        • Študentská konferencia IPMUN 2023
          • Študentská konferencia IPMUN 2023

          • Počas štyroch predvianočných dní sa v Prahe konala študentská konferencia IPMUN 2023.

            Jej cieľom bolo simulovať prácu OSN. Delegáti – študenti, medzi ktorými sa nestratili ani naši,  mali možnosť sa prostredníctvom rokovaní vo výboroch zorientovať v problémoch svetovej politiky, zlepšiť sa v tímovej práci, v kritickom myslení, vo vyjadrovaní a precvičiť si cudzí jazyk.

            Áno, rokovacím jazykom simulácie práce odborníkov OSN bol anglický jazyk.

            Globálne problémy, ktoré sa počas pracovných dní delegáti snažili vyriešiť, vychádzajú z aktuálnej situácie vo svete – problematika umelej inteligencie a jej vplyv na hospodársky a sociálny rozvoj, stratégie na zmiernenie sexuálneho násilia počas ozbrojených konfliktov, mierové riešenie sporu o Taiwan, globálny obchod so zbraňami a jeho riešenie, zhodnotenie čínskej iniciatívy BELT AND ROAD INITIATIVE a mnohé iné, takisto veľmi závažné globálne problémy ľudstva 21. storočia.
            Cieľom práce študentov bolo počas konferencie skoncipovať rezolúciu, ktorá by tieto problémy mohla vyriešiť alebo by predstavovala kompromis vhodný pre všetky zúčastnené strany.

            Na prestížnej konferencii nás reprezentovali: Peter Zelený zo 4.A, Soňa Sališová, Petra Ivančáková  a Anežka Brósková z 3.B, Kamila Kolesárová a Gabriela Szabová z 2.D a Matej Zahuranec z 2.C.

            Ďakujeme našim študentom za výbornú reprezentáciu nášho gymnázia.

            Renáta Kudríková a Ivana Rusnáková, koordinátorky

    • Kontakty

      • Gymnázium, Školská 7, Spišská Nová Ves
      • peter bodka ivancak zavináč gymsnv bodka sk
      • +421 x 053 44 22259
      • Riaditeľ školy +421 x 0905 459 846 Škola +421 x 0910 631 985 Jedáleň +421 x 053 44 63197
      • Školská 7 05201 Spišská Nová Ves Slovakia
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje