Sme presvedčení, že áno.
PK chémie a PK dejepisu zorganizovali pre druhákov a tretiakov – seminaristov našej školy – exkurziu plnú zážitkov.
V prvej časti dňa s prívlastkom poznávací sme navštívili Železiarne v Podbrezovej. Podnik nám umožnil nazrieť pod „pokrievku" výroby ocele zo železného šrotu. Hoci celý závod s niekoľko ton vážiacim zariadením pôsobil takmer hrôzostrašne, priebeh celej exkurzie v železiarňach bol pozitívne nabitý prekvapivými javmi.
Mali sme možnosť vidieť priebeh vsádzania suroviny do pece, odpich surovej ocele aj čistenie konvertorov. Rovnako zaujímavé bolo spracovanie surovej ocele v podobe niekoľko metrov dlhých tyčí. Celý proces – od naloženia do pece, v ktorej sa železný šrot taví elektrickým oblúkom až po finálny produkt – trvá vo výrobe tri hodiny. My sme ho stihli absolvovať v priebehu jedinej hodiny.
V druhej časti nášho putovania horehronským regiónom sme prostredie železa a ocele vymenili za komnaty s krásnymi historickými portrétmi, s historickým nábytkom či freskami. Tie sa postupne odkrývajú zvedavým očiam návštevníkov a obdivovali sme ich aj my.
Históriu prepojenú s krásou sme spoznávali v hrade Ľupča založenom už v 13. storočí kráľom Belom IV. Pôvodne strážny hrad, ktorý mal za úlohu chrániť stredovekú obchodnú cestu Via Magna, sa nachádza pri Slovenskej Ľupči a v súčasnosti je majetkom Železiarní Podbrezová.
Presvedčili sme sa, že chémia a dejepis sa dajú skvele kombinovať a domov sme sa vracali plní zážitkov.
Jana Dolinská a Lucia Smolejová