• Chémia a dejepis. Majú niečo spoločné?
     • Chémia a dejepis. Majú niečo spoločné?

     • Sme presvedčení, že áno.

      PK chémie a PK dejepisu zorganizovali pre druhákov a tretiakov – seminaristov našej školy – exkurziu plnú zážitkov.

      V prvej časti dňa s prívlastkom poznávací sme navštívili Železiarne v Podbrezovej. Podnik nám umožnil nazrieť pod „pokrievku" výroby ocele zo železného šrotu. Hoci celý závod s niekoľko ton vážiacim zariadením pôsobil takmer hrôzostrašne, priebeh celej exkurzie v železiarňach bol pozitívne nabitý prekvapivými javmi.

      Mali sme možnosť vidieť priebeh vsádzania suroviny do pece, odpich surovej ocele aj čistenie konvertorov. Rovnako zaujímavé bolo spracovanie surovej ocele v podobe niekoľko metrov dlhých tyčí. Celý proces – od naloženia do pece, v ktorej sa železný šrot taví elektrickým oblúkom až po finálny produkt – trvá vo výrobe tri hodiny. My sme ho stihli absolvovať v priebehu jedinej hodiny.

      V druhej časti nášho putovania horehronským regiónom sme prostredie železa a ocele vymenili za komnaty s krásnymi historickými portrétmi, s historickým nábytkom či freskami. Tie sa postupne odkrývajú zvedavým očiam návštevníkov a obdivovali sme ich aj my.

      Históriu prepojenú s krásou sme spoznávali v hrade Ľupča založenom už v 13. storočí  kráľom Belom IV. Pôvodne strážny hrad, ktorý mal za úlohu chrániť stredovekú obchodnú cestu Via Magna, sa nachádza pri Slovenskej Ľupči a v súčasnosti je majetkom Železiarní Podbrezová.

      Presvedčili sme sa, že chémia a dejepis sa dajú skvele kombinovať a domov sme sa vracali plní zážitkov.

      Jana Dolinská a Lucia Smolejová

    • Erasmus Days alebo Erasmus na Školskej
     • Erasmus Days alebo Erasmus na Školskej

     • V uplynulých troch rokoch sa naše gymnázium stalo koordinátorom dvoch úspešných medzinárodných projektov Erasmus+ European Challengers To Save Climate a Language (O)Lympics. Projekty Erasmus+ ponúkajú mladým ľuďom jedinečnú príležitosť cestovať, spoznávať, nadväzovať priateľstvá a vytvárať niečo nové, nevšedné, obohacujúce nás všetkých.

      V týždni od 9. do 14. októbra 2023 sa konali dni osláv tohto výnimočného projektu v celej Európe pod názvom Erasmus Days.

      Preto aj naše gymnázium 9.októbra 2023 zorganizovalo Erasmus na Školskej – aktivity viažuce sa na spomínané projekty. Pozvali sme k nám žiakov 8. a 9. ročníkov základných škôl  nášho mesta a predstavili sme im nami realizované projekty zaujímavou a hravou formou.

       Na workshopoch si žiaci – bolo ich spolu 150 – vyskúšali všeličo: športové aktivity, medzi ktorými nechýbal basketbal, judo či lukostreľba, alebo hry a kvízy zamerané na životné prostredie a na zvyšovanie povedomia o klimatických zmenách.

      Testy napríklad aj o recyklácii odpadov dopadli výborne a šikovnosť tých najlepších bola odmenená hodnotnými cenami.

      Veríme, že ciele programu Erasmus+ – spájať a zbližovať ľudí – sa prenesú aj do nášho každodenného života, budú podnetom na vytváranie spoločenstiev a priateľstiev a stanú sa súčasťou spomienok na chvíle strávené v škole.

      Podujatie Erasmus na Školskej spolu s reportážou Televízie Reduta je možné nájsť aj na školskom FB a takisto množstvo fotiek vo fotogalérii na úvodnej stránke školy.

      Janka Zajacová Rozmušová, koordinátorka projektu

    • Kvapka krvi
     • Kvapka krvi

     • Dňa 4. októbra 2023 sa v priestoroch nášho gymnázia v spolupráci s Červeným krížom uskutočnila tradičná akcia Kvapka krvi.

      Študenti, učitelia aj pracovníci školy sa stali dobrovoľnými darcami krvi. Niektorí, najmä naši tretiaci a štvrtáci po prvýkrát, iní už mnohokrát prispeli k záchrane ľudských životov.

      Odbery realizovala mobilná odberová jednotka transfúziologického oddelenia z Nemocnice Agel v Levoči, s ktorou dlhodobo spolupracujeme.

      Ďakujeme!

    • Kultúrna pamiatka ako miesto odkrývania historickej pamäti
     • Kultúrna pamiatka ako miesto odkrývania historickej pamäti

     • Židovský cintorín v Spišskej Novej Vsi sa opäť otvoril pre verejnosť 29. septembra 2023 v rámci medzinárodného podujatia Židovské kultúrne dedičstvo mesta Spišská Nová Ves.

      Podujatie bolo súčasťou série aktivít organizovaných v tomto kalendárnom roku OZ PRO MEMORY v spolupráci s mestom Spišská Nová Ves a Gymnáziom na Školskej ulici.

      Študenti z Gymnázia na Školskej pod vedením Mgr. Mariany Čujovej sprevádzali hostí po cintoríne a v slovenčine aj v angličtine im priblížili históriu záchrany v minulosti zdevastovaného a zničeného cintorína a osudy židovských rodín.

      Cintorín s časťou náhrobkov opravených počas tohto leta vďaka finančnej dotácii Košický samosprávny kraj skrášlilo a sprehľadnilo OZ PRO MEMORY novým situačným plánom obsahujúcim zoznam tu pochovaných obyvateľov mesta k stavu výskumu k 31. 8. 2023.

      Ďakujeme všetkým študentom gymnázia, menovite Emme Frniakovej, Katharine Anne Kuzma, Eliške Špenerovej, Markovi Molitorisovi, Oliverovi Novákovi, Petrovi Marhefkovi, Matejovi Gregovi, Adele Leibiczerovej a Paule Birošovej za ich prístup, ochotu a profesionalitu.

       

      Nezabúdame...

       

      PhDr. Ružena Kormošová, PhD. a Mgr. Mariana Čujová

    • Európsky deň jazykov 2023
     • Európsky deň jazykov 2023

     •  

      September nie iba mesiacom nových začiatkov, ale aj obdobím, kedy sa viac než inokedy venujeme dôležitosti znalostí cudzích jazykov. Nie nadarmo sa hovorí: „Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človek.“

      Hoci sú naši študenti v tejto oblasti veľmi zdatní, snažíme sa im pri príležitosti Európskeho dňa jazykov pripraviť niečo iné, niečo zaujímavé a podnetné. Nebolo tomu inak ani v tomto školskom roku.

      Všetci učitelia cudzích jazykov pripravili pre svojich študentov rôzne zaujímavé aktivity či súťaže, aby bol Európsky deň jazykov naozaj nezvyčajný a podnetný. Fotky z spoločných aktivít môžete nájsť aj na našom školskom FB.

      Naším hosťom bola v tento deň aj pani Sara Halina Širilová z Birminghamu, ktorá v našom meste pracuje ako učiteľka anglického jazyka na Gymnáziu Javorová.

      Sara miluje Slovensko, naše jedlo a príslovečnú pohostinnosť.  Našla si tu manžela a založila rodinu, domov by sa už nevrátila. Potešilo nás, že počas rozhovoru s ňou okrem iného vyzdvihla aj kvalitu nášho zdravotníctva, prekrásnu prírodu a najmä to, akou sme bezpečnou krajinou.

      Snáď najzaujímavejšou časťou stretnutia bola názorná ukážka, ako sa v Británii pije čaj.


      Miriam Nevyjelová a predmetové komisie cudzích jazykov

   • Kontakty

    • Gymnázium, Školská 7, Spišská Nová Ves
    • peter bodka ivancak zavináč gymsnv bodka sk
    • +421 x 0534422259
    • Školská 7, 05201 Spišská Nová Ves Slovakia
  • Fotogaléria

    zatiaľ žiadne údaje