Dňa 16. 4. 2026 sme mali možnosť v priestoroch auly v rámci osláv 160. výročia nášho gymnázia privítať významných absolventov školy. Stretnutie bolo venované besedám, v ktorých nám hostia priblížili svoju profesijnú cestu, odborné skúsenosti aj spomienky na študentské roky.Svoje skúsenosti nám prišli odovzdať doc. PhDr. Peter Karpinský, PhD., doc. RNDr. Pavol Valko, PhD. a prof. RNDr. Vladimír Zeleňák, DrSc. Každý z nich predstavil svoju odbornú a pracovnú dráhu, hovoril o tom, ako ho štúdium na gymnáziu ovplyvnilo v ďalšom smerovaní, a zároveň poskytol žiakom motiváciu do budúcnosti.Doc. PhDr. Peter Karpinský, PhD. nám priblížil svoju pedagogickú činnosť na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity, pôsobenie v oblasti slovakistiky a mediálnych štúdií, ako aj literárnu, prekladateľskú a režijnú činnosť. Jeho tvorba bola ocenená viacerými cenami, napr. Prémiou Literárneho fondu, Cenou rektora Prešovskej univerzity či oceneniami za najlepšie a najkrajšie rozprávky. Doc. RNDr. Pavol Valko, PhD. priblížil svoju vedeckú a pedagogickú činnosť, odborné pôsobenie a skúsenosti z akademického prostredia. Prof. RNDr. Vladimír Zeleňák, DrSc. predstavil svoju vedeckú kariéru, výskumnú činnosť a pôsobenie v oblasti prírodných vied, pričom zdôraznil význam systematickej práce, vytrvalosti a záujmu o odbor.Na záver sme všetkým hosťom poďakovali za ich čas, ochotu podeliť sa o skúsenosti a inšpiratívne slová. Vážime si ich návštevu a veríme, že podobné stretnutia budú pokračovať aj v budúcnosti.
Novinky
Beseda s významnými absolventmi gymnázia
Netradičné hodiny angličtiny
Na hodinách angličtiny sa okrem jazyka venujeme aj témam s presahom do reálneho života. Marec si síce spájame najmä s knihami, no je aj mesiacom bez plastov. Aj preto sme sa venovali environmentálnym témam a zamerali sa na problematiku plastového odpadu, najmä na znečistenie morí a oceánov.
Počas práce na projekte sme zistili, kde všade sa plasty nachádzajú a ako ovplyvňujú životné prostredie aj naše zdravie. Mnohé informácie nás prekvapili — vedeli ste napríklad, že mikroplasty sa môžu nachádzať aj v porciovaných čajoch?
Pri tvorbe projektu sme sa zamerali aj na prevenciu a hľadali jednoduché kroky, ktorými môžeme znížiť množstvo plastov v každodennom živote. Inšpirovali sme sa aj aktivitami organizácie Greenpeace Slovakia, ktorá sa usiluje o zdravé životné prostredie pre ďalšie generácie.
Poster, ktorý vznikol, bude zdobiť školskú nástenku. Jeho cieľom však nie je byť len okrasou, ale najmä upozorniť, vzdelávať a motivovať k zodpovednejšiemu prístupu k životnému prostrediu.
🌍 Zem máme len jednu — chráňme si ju.
(Viktória Janečková z II.A a PhDr. Marianna Majerníková)
Volejbalistky zo Školskej opäť úspešné!
Veľká gratulácia našim dievčatám, ktoré si v krajskom kole vo volejbale vybojovali krásne 3. miesto.
Svojimi skvelými výkonmi, bojovnosťou a tímovou spoluprácou ukázali, že patria medzi tie najlepšie. Sme na vás nesmierne hrdí a ďakujeme za skvelú reprezentáciu!
Blahoželanie k oceneniu pri príležitosti Dňa učiteľov
Pri príležitosti Dňa učiteľov srdečne blahoželáme pani zástupkyni Mgr. A. Balážiovej k získaniu významného ocenenia, ktoré jej udelil primátor mesta Spišská Nová Ves.
Toto ocenenie je zaslúženým uznaním jej dlhoročnej pedagogickej a manažérskej práce, profesionálneho prístupu, ľudskosti a neúnavnej snahy o rozvoj školy i kvalitné vzdelávanie mladých ľudí.
Ďakujeme za inšpiratívne vedenie, podporu kolegov a žiakov a za každodennú prácu, ktorá zanecháva trvalú stopu v živote školy.
Prajeme veľa zdravia, radosti z učiteľského povolania, množstvo pracovných úspechov a nech je toto ocenenie povzbudením a motiváciou do ďalších rokov.
Srdečne blahoželáme! 🌷
Boli sme, videli sme a dozvedeli sme sa… 🌍
Dňa 27. 3. sa seminaristi z geografie
(3. a 4. ročník) zúčastnili Dňa otvorených dverí Aerologického a radiačného centra SHMÚ v Gánovciach.
Oboznámili sa s prácou meteorológov, meteorologickými prístrojmi v meteozáhrade, modernou rádiosondou vynášanou vodíkovým balónom do výšky približne 35 km a s meraním ozónu Dobsonovým spektrofotometrom.
Exkurzia bola veľmi prínosná a opäť nám ukázala, že geografia má svoje miesto v praxi. 🌍
Zlaté volejbalistky!
Aj okresné kolo vo volejbale dievčat skončilo pre Školskú na výbornú. 🏐🥇
So zlatom postupujú do krajského kola, v ktorom im budeme držať všetky prsty. ✊
Dievčatá, ďakujeme za úžasnú reprezentáciu školy!
Dievčatá zabojovali v streetbasketbale
Dievčatá z nášho gymnázia sa takmer postarali o veľké prekvapenie. V boji o postup do finále na Majstrovstvách kraja v streetbasketbale 3 na 3 len tesne, o jeden bod, podľahli favoritovi z Gymnázia na Poštovej v Košiciach. Už v skupinovej fáze ich od víťazstva nad neskorším celkovým víťazom z Gymnázia na Užhorodskej delili iba dva body.
V silnej konkurencii napokon obsadili pekné 4. miesto z celkového počtu 9 účastníkov krajského finále. Dievčatám ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a bojovné výkony. 👏🏀
" Učiteľ je srdcom vzdelávacieho systému.“
(Sidney Hook)
Ocenenie KSK pri príležitosti Dňa učiteľov
Aj tento rok Košický samosprávny kraj pri príležitosti Dňa učiteľov ocenil pedagógov za ich záslužnú činnosť. Medzi ocenenými bola aj naša kolegyňa Mgr. Mariana Čujová, ktorej z celého srdca v mene všetkých žiakov a učiteľov srdečne blahoželáme.
Naši basketbalisti opäť prví!
Družstvo basketbalistov 3 na 3 nášho gymnázia pokračuje vo víťaznom ťažení a 1. miestom v krajskom kole v Košiciach si vybojovalo postup do celoslovenského finále v Šamoríne.
Umiestnenie umocňuje fakt, že všetkých päť súperov naši porazili ešte pred časovým limitom.
Ďakujeme za vzornú a úspešnú reprezentáciu našej školy!
Naša gymnazistka prvá na Slovensku!
V celoštátnom kole 35. ročníka Olympiády v španielskom jazyku naše gymnázium v tomto školskom roku v kategórii C reprezentovala šikovná Lenka Nováková zo IV.A. Umiestnila sa na fantastickom 1.mieste.
Srdečne blahoželáme a veľmi sa tešíme z tohto úžasného výsledku!!!
2% z dane
Naši prváci už majú len krásne spomienky... 👍
Tento školský rok sme absolvovali lyžiarsky kurz v dvoch termínoch 9. 2 – 13. 2 a 23. 2 – 27. 2. v Bachledovej doline. Lyžiarsky kurz priniesol žiakom nielen možnosť zlepšiť si svoje lyžiarske schopnosti, ale aj upevniť kolektív a zažiť množstvo spoločných chvíľ v príjemnom horskom prostredí. Počas celého kurzu vládla dobrá nálada, žiaci si navzájom pomáhali a postupne prekonávali svoje limity na svahu. Nechýbali ani večerné aktivity, ktoré prispeli k ešte lepšej atmosfére. Veríme, že si všetci odniesli krásne zážitky a spomienky, na ktoré budú dlho spomínať. ❄️⛷️
Gymnazisti prví v okrese!
V okresnom kole basketbalu stredných škôl naše družstvá chlapcov aj dievčat nenašli premožiteľa🥇 a postúpili do krajského kola, ktoré sa uskutoční v Košiciach.
Obom družstvám držíme prsty! 🍀🏀
Tešíme sa z fantastickej správy zo sveta španielčiny!
Naše dve šikovné žiačky Lenka Nováková a Nina Juríková dosiahli skvelý úspech v krajskom kole Olympiády v španielskom jazyku, ktoré sa konalo 9. februára 2026 v Košiciach.
Obidve získali 1. miesto vo svojej kategórii. Svojím talentom, vedomosťami a odhodlaním si zároveň vybojovali postup do celoslovenského kola.
Srdečne im gratulujeme a držíme palce na celonárodnej úrovni!
Nech ¡Hola! a ¡Gracias! znejú ešte sebavedomejšie!
Foto: Soňa Kšanová
Geografická olympiáda
Dňa 6. februára 2026 sa uskutočnilo školské kolo Geografickej olympiády – kategória Z.
Do súťaže sa na celoslovenskej úrovni zapojilo 4 608 žiakov zo 185 škôl.
Našu školu reprezentovalo 12 žiakov, z ktorých 11 sa stalo úspešnými riešiteľmi.
Mimoriadny úspech dosiahli Lenka Nováková (4.A) s plným počtom 30/30 bodov a Oliver Slavkovský (4.C) so ziskom 29/30 bodov. Obaja postúpili do krajského kola, ktoré sa uskutoční 20. marca 2026 v Košiciach.
Všetkým ďakujeme za reprezentáciu školy a postupujúcim držíme prsty!
44. reprezentačný ples nášho gymnázia
Dňa 6. februára 2026 sa uskutočnil 44. reprezentačný ples nášho gymnázia, ktorý sa niesol v duchu elegancie, radosti a mladosti. Kráľom a kráľovnou plesu sa stali Adam Bobrík a Romana Melegová, ktorí zároveň získali aj cenu rodičov za najsympatickejší pár večera.
2. miesto obsadili Martin Stolárik a Barbora Franková, 3. miesto patrilo Matúšovi Delejovi a Nine Tökölyovej.
Cenu za vytrvalosť získala Nela Štepitová, ktorú pri tanci viedol Tomáš Nehyla.
Druhú cenu za vytrvalosť si odniesol Jakub Rabatin v sprievode Olívie Medvecovej.
V tomto školskom roku tanečný kurz absolvovalo 27 tanečných párov.
Tanečný majster Martin Ovčarik vyjadril spokojnosť, keďže všetci žiaci si osvojili tanečné základy.
Plesom to však nekončí – mladí tanečníci môžu svoje zručnosti tanca ďalej zdokonaľovať počas letných dní pred radnicou pod záštitou tanečnej školy „Tančiareň pod jabloňami".Foto: @Branislav Hanus
O Milanovi Rastislavovi Štefánikovi ...
Dňa 17. 2. sme sa my – žiaci 3. ročníka – zúčastnili zaujímavej prednášky. Bola venovaná životu a pôsobeniu Milana Rastislava Štefánika – významnej osobnosti slovenských dejín. Dozvedeli sme sa viac o jeho štúdiu, vedeckej kariére astronóma aj o cestách po svete a politickej či vojenskej činnosti počas prvej svetovej vojny. Prednáška bola pútavá a pomohla nám lepšie pochopiť jeho život a význam pre naše dejiny.
Ďakujeme bývalej profesorke nášho gymnázia – PhDr. Ružene Kormošovej, PhD – za inšpiratívne rozprávanie.
Autor textu: Nina Tökölyová, 3.D
Foto: Martin Stolárik, 3.D
DOD TUKE
Dňa 12. februára sme sa zúčastnili Dňa otvorených dverí na Technickej univerzite v Košiciach. Najviac nás oslovila Katedra biomedicínskeho inžinierstva, po ktorej nás sprevádzala naša absolventka a momentálne interná doktorandka Ing. Veronika Sedláková. Vysvetlila nám, ako katedra vyvíja novú generáciu inovatívnych implantátov pre regeneratívnu medicínu. Navštívili sme aj laboratóriá, kde sa to všetko deje.
My Le Van (2. A)
Foto: p. prof. Majerníková
Olympiáda v nemeckom jazyku
Naši šikovní žiaci Barbora Karchňáková a Tobias Grünärmel z 3. A sa zúčastnili okresného kola nemeckej olympiády. Obaja sa umiestnili na popredných miestach: Baška na 1. mieste, Tobias na 2. mieste.
Srdečne blahoželáme a držíme palce v krajskom kole!!!
Viel Glück! 😁🇩🇪✌️